B.Rogers: Dyscyplina w szkole. Rzecz o zachowaniu ; Trudna klasa ; Naprawa zachowania
J. Nielsen: Pozytywna dyscyplina
J.Steinke-Kalembka: Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?
A. McCredy: Epidemia egoizmu
J. Juul: Agresja – nowe tabu?
E. MacPherson, E. Schuknecht: Kochaj i stawiaj granice. Jak połączyć dyscyplinę i miłość w wychowaniu
Elżbieta Zubrzycka: Nie poddawaj się!

„Niezależnie od tego, czy znalazłeś się w „spirali przywilejów” ( i wychowujesz dzieci, które robią łaskę, podnosząc nogę, byś mógł odkurzyć podłogę), czy dopiero usiłujesz zapobiec takim postawom – cieszę się, że czytasz tę książkę. Sama musiałam przebrnąć przez trudy związane z „przywilejami” moich dwóch synów, z własnego doświadczenia znam więc wszystkie wyzwania, którym muszą sprostać rodzice. (…)
Mój „zestaw do zwalczania przywilejów”, który znajdziesz w tej książce, doda ci pewności siebie i nauczy podstawowej „obsługi” problemu. Wyposaży cię także w konkretne zwroty niezbędne do wyeliminowania postaw roszczeniowych dzieci, które nie tylko prowadzą do codziennego stresu, lecz także powodują, że zaczynasz poważnie martwić się o przyszłość latorośli. Krnąbrne zachowania i przekonania o własnej uprzywilejowanej pozycji („Mogę mieć, co tylko zechcę”) znikną bezpowrotnie. Jednak nastąpi to dopiero wówczas, gdy dziecko nauczy się, jak chętnie brać udział w zajęciach domowych, rozwiązywać konflikty z poszanowaniem drugiej osoby, brać odpowiedzialność za własne zachowania, a nawet… czasem odłożyć smartfon. Takie marzenia mogą się spełnić – z korzyścią dla ciebie i twojego dziecka” A. McCredy: Epidemia egoizmu

„ Jestem mamą siedmiorga dzieci i babcią osiemnaściorga wnucząt, a piszę te słowa w roku 2006. Wiele lat temu, gdy miałam dopiero piątkę dzieci, w tym dwoje nastolatków, frustrowały mnie same problemy wychowawcze, które są udziałem wielu współczesnych rodziców. Nie wiedziałam jak sprawić, by moje dzieci się nie kłóciły, sprzątały po sobie zabawki czy dotrzymywały danego słowa i robiły to na co się umawialiśmy.(…) Frustracje pogłębiał jeszcze fakt, że studiowałam psychologie i wybrałam specjalizacje związaną z dziecięcym rozwojem. Czytałam wiele cudownych książek opisujących niezwykłe rzeczy, które powinnam osiągać wychowując dzieci, ale żadna z nich nie zawierała konkretnych wskazówek, jak tego dokonać. (…)
Największą korzyść odniosłam ze zrozumienia zasad i umiejętności, które przyczyniają się do wzajemnego szacunku, współpracy, radości oraz miłości. Kiedykolwiek świadomie lub nieświadomie rezygnuję z podążania za ideami przedstawionymi w tej książce, w moje życie wkracza chaos. Nauczyłam się jednak, że wystarczy wrócić do pozytywnych metod i umiejętności, by nie tylko zażegnać chaos, ale też stworzyć o wiele więcej dobrych rzeczy. Błędy są zaiste wspaniałą okazją do nauki. (…)
Pierwszy rozdział książki zawiera cztery kryteria skutecznej dyscypliny. (…) Pozytywna dyscyplina pozwala dorosłym znaleźć złoty środek pomiędzy karą a pobłażliwością oraz daje narzędzia, które pozwalają być uprzejmym i stanowczym jednocześnie, a poza tym uczą dzieci cennych życiowych i społecznych umiejętności J. Nielsen: Pozytywna dyscyplina

 

Szczególnie chciałabym polecić książkę pani Elżbiety Zubrzyckiej: Nie poddawaj się! Tyszowieckie świece i inne podstępy króla Karola Gustawa
Świetna książka dla miłośników historii ( wszak tematem jest potop szwedzki), szczególnie zaś dla tych co chcieliby poznać mechanizmy działania różnych stron konfliktu. Ale jest to też wspaniała książka psychologiczno- pedagogiczna, pokazująca motywy jakimi kierują się ludzie w swoim postępowaniu. Książka promuje wiele wartości, przede wszystkim jednak wiarę w słuszną sprawę. Człowiek, który przekonany jest, że postępuje właściwie nie powinien się poddawać, także wtedy, gdy wszelkie okoliczności sprzeciwiają się przeciw niemu. Książkę mogą czytać dzieci ale może być też świetną pomocą dla nauczycieli do wykorzystania na lekcjach.

„Dewiza najeźdźcy: skłóć, naobiecuj i połknij!
”Różne drogi prowadzą do celu. Wielkie wyniki można uzyskać małymi kroczkami. Innymi słowy nie zawsze trzeba się kopać z koniem”
„Niektórzy nie potrafią grać w zespole. Chcą wszystko robić sami. Nie jesteś sam! Szukaj pomocy, kiedy jesteś w potrzebie. Ktoś w końcu ci pomoże”
„Nigdy się nie poddawaj! Pomoc przychodzi z najmniej oczekiwanej strony”