Recenzja książki The Ghost Bride ( Narzeczona ducha)- Yangsze Choo

Od dawna zaczęłam interesować się historią i kulturą krajów azjatyckich. Ostatnio przeczytałam nową książkę , która przybliżyła mi kulturę dawnej Malezji. Historia „Narzeczonej ducha” dzieję się w roku 1893 na teranie dzisiejszej Malezji z której pochodzi nasza piękna główna bohaterka – Li Lan. Jest ona 17-letnią dziewczyną która pochodzi ze zubożałej rodziny i nie ma większych szans na znalezienie męża. Pewnego dnia dostaje propozycję małżeństwa z bogatym dziedzicem rodziny Lim. Jest jednak mały haczyk w tej propozycji  gdyż narzeczony nie żyje. Według  chińskiej tradycji duch zmarłego kawalera nie zazna spokoju dopóki nie znajdzie narzeczonej wśród  żywych. Lecz główna bohaterka w między czasie zakochuje się w spadkobiercy zmarłego kuzyna – Tian Baiu. Niestety w życie Li Lan wkradają  się nadprzyrodzone siły (w snach ukazuje jej się duch przyszłego narzeczonego , udaje się jej nawet wejść do świata duchów które zamieszkują żądne zemsty upiory. W podróży towarzyszy jej tajemniczy posłaniec  Er Lang , który musi zapobiec rebelii  w zaświatach aby oba światy dalej mogły istnieć. Główna bohaterka aby pomóc swojemu towarzyszowi będzie musiała odkryć najmroczniejsze sekrety swojego narzeczonego , co zapewni jej powrót do świata żywych.

Książka ukazuje nie tylko dawne wierzenia lecz również godnie i barwnie odzwierciedla naturę która tam panuje. Bardzo spodobała mi się przemiana głównej bohaterki po odbytej podróży. Pozwoliło jej to na podjęcie trudnych decyzji jakie stawiał przed nią los. Czy Li Lan uwolni się od swojego narzeczonego? Czy wróci do świata żywych? Czy odnajdzie zabójcę Lim Tian Chinga ?Oraz czy będzie mogła szczęśliwie żyć ze swoim ukochanym? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć w fenomenalnej książce Yangsze Choo. Bardzo gorąco polecam zapoznanie się z tą książką osobą które jak ja interesują się również kulturą krajów Azjatyckich.

recencja biblioteka

Recenzja książki Alexandry Christo pod tytułem „Pieśń  Syreny”

Większość z nas pewnie zna historię o Małej Syrence Ariel. A co gdyby te słodkie i niewinne istoty zamienić  w krwiożercze bestie którymi  włada okrutna królowa a świat, w którym żyją, jest  niebezpieczny? Moim zdaniem świetnie udało się to przedstawić autorce Alexandrze Christo. Książka opowiada o losach 17-sto letniej Liry, która jest nazywana Postrachem Książąt,  nie bez powodu. Albowiem córka królowej mórz jest najskuteczniejszą morską zabójczynią. Serca książąt, które trzyma na dnie swojej sypialni zapewniły jej duży rozgłos nie tylko w głębinach oceanu ale także na lądzie. Co roku zabiera jedno serce od najsilniejszych ludzkich książąt, ponieważ one stanowią klucz do władzy. Jednak pewnego dnia Lira popełnia błąd i zabija jedną ze swoich, za co jej matka-Królowa Mórz  nie okazuje dziewczynie litości  lecz skazuje ją na najgorszą z możliwych kar - zmienia ją w człowieka. Aby odzyskać dawną postać dziewczyna musi przynieść Królowej, serce księcia Eliana, ale czy da radę? Książę  Elian to najgorszy przeciwnik na jakiego mogła trafić dziewczyna, ponieważ jest najsłynniejszym pogromcom syren, który zabije każdą którą napotka. Pomimo, że jest księciem, nie przepadała za  władzą i królewskimi wygodami . Jego  dusza należy do oceanu. Jest dzielny i odważny, dzięki czemu ratuję tonącą  na środku oceanu kobietę. Nie ma jednak pojęcia że właśnie uratował syrenę na którą cały czas poluje. Nie wiedząc kim jest kobieta,  skuszony obietnicą w pomocy wyplenienia syreniego rodu dobija z nią targu.

Bardzo spodobało mi się w tej książce to, w jaki sposób autorka przedstawiła obie strony: księcia Eliana i mrocznej syreny Liry. Jest to jedna z lepszych książek fantasy jaką czytałam. Alexandra Christo przedstawiła historię z  perspektywy dwojga bohaterów, dzięki czemu nie dokuczała mi nuda. W tej książce ujrzymy morskie księżniczki, które też zasługują na swojego księcia. Podczas czytania zachowanie naszych bohaterów wydaje się być do przewidzenia, ale szybko udowodnią, że są nie przewidywalni. W książce oczywiście nie mogło zabraknąć wątku miłosnego . Bohaterowie długo będą budować między sobą relacje, ale nie na darmo. Moim zdaniem książka ta jest warta  uwagi.  Nie jest zwykłą mroczną bajką, tylko dobrą książką z której możemy wyciągnąć morał.

(P.S książka najlepiej pasująca do nieco starszych- młodzież)

piesn syreny

czytelnictwo 19 20lo

czytelnictwo 19 20sp

Ten rok szkolny okazał się bardzo trudny! Jak więc wyłonić najlepszych czytelników skoro mieliśmy do oceny pierwsze półrocze i tylko kawałek drugiego?
Ale obliczyliśmy wszystkie książki, które każdy z Was pożyczył do momentu zamknięcia szkoły i oto wyniki! Serdecznie Gratulujemy Najlepszym!
Czytajcie!
Nie zniechęcajcie się!
Jeszcze wrócimy do naszej szkolnej biblioteki!
Życzymy Wam także znakomitych przygód na łonie przyrody jak również w towarzystwie ulubionej lektury w czasie WAKACJI!

 Najlepsi Czytelnicy! 2019/2020

Klasa I A
I. Paweł Kopyra  31
II. Lena Rżońca  28
III. Hania Stach  23 & Jaś Więcek  22

Klasa I B
I. Wincenty Matyas  14
II. Stefan Skóra  10

Klasa II A
I. Staś Fryźlewicz  12
II. Kasia Żurek  18

Klasa II B
I. Agatka Sujka  15
II. Nina Śliwa -12 & Emilka Tomala -12
III. Sylwia Sołtys  10

Klasa III A
I. Zosia Nikiel  33
II. Bartek Pieńkowski  15
III. Marta Bednarz - 14

Klasa III B
I. Maciek Rybak  40
II. Helenka Fryźlewicz  18
III. Tosia Gierałt  16

NAJLEPSI W KLASACH I-III
I. MACIEK RYBAK III B
II. ZOSIA NIKIEL III A
III. PAWEŁ KOPYRA I A

NAJLEPSI W KLASACH IV-VIII
Klasa IV A

Klasa IV B
I. Róża Frączek  24
II. Jagna Bober  22

Klasa V A

Klasa V B
I. Justyna Czwartek - 14

Klasa VI A
I. Szymon Gakan  28
II. Mikołaj Nizio  15

Klasa VI B
I. Ania Rybak - 135
II. Amelka Ziętkiewicz - 129
III. Tosia Biedroń - 23

Klasa VII A
I. Maja Łoziak - 17
II. Patrycja Świder  15

Klasa VII B
I. Kasia Szczerbińska  31

Klasa VIIIA
I. Karolina Porąbka -10

Klasa VIII B

NAJLEPSI W KLASACH IV-VIII
I. Ania Rybak VI B
II. Amelka Ziętkiewicz VI B
III. Kasia Szczerbińska VII B

NAJLEPSI W LICEUM
I. ELIZA ZAJĄC 2a
II. WIKTOR ŚWIĄDER 1b
III. SZYMON TOMALA 2a & WERONIKA MOSKAŁA 2a

 

Dominika poleca:

siedem minut po polnocy

Patric Ness: Siedem minut po północy - historia młodego chłopca zmagającego się z rakiem matki i nowym otoczeniem.
Powieść powstała na podstawie ostatniego pomysłu wielokrotnie nagradzanej autorki Siobhan Dowd. Pisarka nie zdążyła sama napisać tej historii, zmarła na raka. Patrick Ness stworzył przejmującą powieść o nieszczęściu i stracie. Pełna czarnego humoru, opowiada o trzynastoletnim chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu domagającym się od bohatera czegoś niebezpiecznego i trudnego - prawdy.

 tygrys sie budzi

Kate DiCamillo: Tygrys się budzi - historia dwojga młodych ludzi którzy swą dobrocią potrafią okiełznać serce drapieżnego tygrysa.
Książka opowiada o spotkaniu dwójki wrażliwych i dzieci: Roba i Sistine. Rob po śmierci mamy zamyka swój ból po stracie w specyficznej klatce jaką jest on sam. Nie żyje mu się łatwo, jest inny. Sistine jest dziewczynką, która nagle trafia do klasy Roba. Żyje w świecie wyobraźni, bo tylko taki świat jest skłonna zaakceptować. Wszystko zaczyna być inne po ich spotkaniu. Zmienia je też pewien dziki tygrys zamknięty w klatce.
Autorka chce nam przypomnieć, że świat dzieci nie zawsze jest dla nich przyjazny. Często dzieci nie radzą sobie z sobą, swoimi emocjami, trudnymi zdarzeniami, brakiem wsparcia najbliższych. Ukrywają się za marzeniami, żyją w świecie nierealnym. Warto o tym pamiętać i starać się zrozumieć.

marit

Polecam również całą sagę Margit Sandemo LUDZIE LODU Ród naznaczony przekleństwem przetrwa i może nawet zmieni pisane mu przeznaczenie

Margit Sandemo urodziła się 23 kwietnia 1924 roku w Norwegii. W latach 80 była najlepiej sprzedającą się skandynawską autorką. Nigdy nie zamykała się w jednym gatunku ? zgrabnie łączyła fantastykę, romans, kryminał i wątki historyczne. Napisała ok. 200 różnych powieści, jednak jej najbardziej znaną serią była Saga o Ludziach Lodu. Zmarła 1 września 2018 roku. Miała wtedy 94 lata.

Saga składa się z 47 tomów a akcja obejmuje okres od XVI do XX wieku i toczy się w krajach skandynawskich. Opowiada o tytułowym rodzie Ludzi Lodu, nad którym ciąży złe dziedzictwo. Wszystko zaczęło się od Tengela Złego, który zawarł pakt z diabłem po to, aby stać się nieśmiertelnym. W ramach tej umowy, w każdym pokoleniu miała narodzić się przynajmniej jedna osoba ?dotknięta?, której zadaniem było służyć złu. Wszystko zmieniło się, gdy w XVI wieku przyszedł na świat Tengel, nazwany później Dobrym, gdyż jako pierwszy postanowił sprzeciwić się swojej złej naturze. Razem z młodziutką Silje zapoczątkował nową erę Ludzi Lodu.

Cała seria książek cieszyła się w naszym kraju ogromną popularnością. Jej powodem była różnorodność każdej z części oraz piękno, dobro i miłość, które dominują w powieściach. Ludzie Lodu, to postacie kierujące się nieprzemijającą wiarą w dobro. Przeżywały często wiele trudów, cierpień, upokorzeń, a jednak wciąż pozostawały pomocne innym. Uczą, jak szanować najbliższe sobie osoby, rodzinę, zwierzęta, a także każdego kogo spotykamy na swej drodze.

 

 

 

 

biblioteka wyniki konk

Konkurs frazeologiczny
dla uczniów klas V Szkoły Podstawowej

Zwycięzcy

1. Barbara Zając klasa VB
2. Jakub Zyga klasa VB
3. Karolina Nowak klasa VB

 

Konkurs mitologiczny
dla uczniów klas VI Szkoły Podstawowej

Zwycięzcy

1. Tomasz Jarosz klasa VIB
2. ex aequo:
Anna Rybak klasa VIB Amelia Ziętkiewicz klasa VIB

 

Zwycięzcy konkursu dla uczniów LO
"Z literaturą za pan brat?"

1. ex aequo:
Anna Zapart kl. 1f
Bartosz Banach kl. 1e

2. ex aequo:
Dominika Biela kl. 1e
Julia Biełaś kl. 1e

Spotykamy w swoim życiu wiele osób. Sporo z nich nie spotykamy osobiście ale poznajemy z gazet, książek, internetu.
Szukamy wzorów, autorytetów, interesujących, twórczych osobowości, postaci, które mogą nam coś ciekawego powiedzieć, przedstawić, wskazać właściwą drogę życia. I często nie są to osoby z pierwszych stron gazet!
Jednak warto sobie zadać trochę trudu by zauważyć postacie mniej znane, skromne, pomimo to warte zainteresowania i poznania.
One są wśród nas!
Szanowni czytelnicy! W pierwszej kolejności poznajcie Absolwentów Naszych Szkół!

Maja

Ewa

Piotr Żyłka

Wiktoria3

 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Jak co roku , w tym dniu Biblioteka Narodowa publikuje wyniki badań dotyczące CZYTELNICTWA w naszym kraju.
Za ubiegły rok. 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.
?Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych -
podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
Raport wskazuje też na duży wzrost liczby książek kupowanych przez Polaków na prezenty.
?Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost udziału bibliotek jako źródła książek,
co nas bardzo cieszy. Jest także lekki wzrost zakupów książek? - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.

SDK

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w przestrzeni internetowej.
Tomasz Makowski podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte są biblioteki i księgarnie,
uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, znacznie zwiększyło się czytelnictwo online.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się POLONA - największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych w Europie.
Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA udostępnia bezpłatnie w internecie 3 miliony obiektów cyfrowych:
książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.
E-booki oraz audiobooki stanowią bardziej uzupełnienie tradycyjnych papierowych książek,
które wciąż cieszą się największą popularnością.
Sięganie po e-booki zadeklarowało 6% czytelników (2,5% w całej populacji),
natomiast z audiobooków korzysta 3% badanych w całej populacji.
Czytanie ze słuchaniem łączy 6 % badanych.
A teraz informacje o tym co Polacy czytają najchętniej!
Największą popularnością cieszy się kryminał, sensacja, thriller psychologiczny.
I co ciekawe Polacy czytają przede wszystkim polskich autorów:
wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się:
Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Joanna Chmielewska.
Jednak bezdyskusyjnym zwycięzcą jest Remigiusz Mróz.

Oto ranking popularności:
1. Remigiusz Mróz
2. Olga Tokarczuk
3. Stephen King
4. Henryk Sienkiewicz
5. Adam Mickiewicz
6. Andrzej Sapkowski
7. Katarzyna Bonda

 

 

Krzyzowka 2

Obraz 2

Krzyzowka 3

Obraz 3

Krzyzowka 4

Obraz 4

 

Gildia magów. Trudi Canavan
Jest to 1 tom magicznej trylogii.
Historia nastoletniej dziewczyny ze slamsów,
która w niespodziewany sposób odkrywa w sobie magię.
Niewyobrażalne jest aby ktoś z biedoty miał taki dar -
dar nad którym nie potrafi zapanować...
Co zrobi elita tego świata odkrywając ten dziwaczny przypadek?

Wszystkie trzy tomy czyta się bardzo lekko i szybko.
Mimo że nie jest to wybitne dzieło literackie,
książka bardzo wciąga i czyta się jednym tchem.
Polecam młodzieży ze względu na wiek bohaterki
oraz miejsce jej pobytu w 2 tomie ?
dla nieco starszych walorem jest odprężenie podczas czytania.

CZYTELNICZKA

gildia magow

PROPOZYCJA DLA UCZNIÓW, NAUCZYCIELI I RODZICÓW!

Pomyślałam sobie, że w tych trudnych czasach
czasem warto się oderwać od realności.
Jedną z metod są wspomnienia dawnych, lepszych dni.
W moim pomyśle przypomnienie sobie swoich wielkich fascynacji literackich.
Wiem, że nikt nie ma czasu na takie drobiazgi,
ale może wśród innych spraw, znajdzie chwilkę
by opisać choć jedną książkę, która zafascynowała,
wniosła coś ciekawego w życie lub była po prostu świetną rozrywką
rozjaśniającą "ciemne" dni.
Fascynacje literackie adresowałam w pierwszym odczuciu do Uczniów
ale fajnie by było gdyby zabrali też głos trochę starsi Czytelnicy!
Moglibyśmy kiedyś zrobić gablotkę z Państwa fascynacjami czytelniczymi
albo oczywiście gdybyście Państwo wyrazili zgodę
zamieścić je na stronie internetowej w zakładce Biblioteka!
Bardzo zachęcam i liczę na liczę na ciekawe refleksje o książkach!

Aby Państwa jeszcze raz zachęcić
umieszczam fragment jednej z moich fascynacji z czasów SP

quo vadis

Zbliżały się wakacje,
wszyscy myśleliśmy już o letnich wyjazdach i przygodach,
ciepłym piasku, morskiej bryzie, pomarańczowych zachodach słońca,
chłodzie w leśnych ostępach, zajadaniu się lodami i wielu,
wielu innych radościach jakie niosły ze sobą wolne dni.
I wtedy moja siostra zachorowała na ospę.
Nie miała łatwo cała wysmarowana białą mazią,
która miała łagodzić jej dolegliwości, wyglądała jak duch.
Jednak już w połowie lipca była zdrowa
i gotowa aby wyjechać na wakacje i przeżywać niebywałe przygody
galopując na grzbiecie humorzastego mustanga.
Tak, moja siostra spędzała miło czas na obozie jeździeckim.
Co innego ja, zaraziłam się ospą i cały lipiec miałam spędzić
w nagrzanym letnim słońcem pokoju, wysmarowana białą mazią,
również prezentująca się jak duch. Byłam załamana. Co robić?
Jak to przeżyć? Jak można chorować w wakacje?
Straszne, straszne i coraz bardziej straszne!
A moja siostra w tym czasie na koniu!
Cóż było robić? Zawsze lubiłam czytać
ale najlepiej na kocu, nad rzeką,
zażywając kąpieli rzecznych i słonecznych.
Ale nic, trzeba się czymś zająć. Co ja mam ciekawego na półce?
No trudno, biorę lekturę: ?Qvo vadis?.
I ?. wyobraźcie sobie, nagle wchodzę w świat antycznych wydarzeń,
przemyśleń Petroniusza, knowań Nerona, burzliwej miłości Ligii i Winicjusza,
wreszcie losów pierwszych chrześcijan. Nie mogę się oderwać od tej historii,
liczy się tylko to, co będzie z Ligią i czy Winicjusz
zrozumienie i zaakceptuje swoją przemianę, co będzie ze Świętym Piotrem i chrześcijanami,
a na co będzie jeszcze stać okrutnego Nerona.
Powiem szczerze, ta książka zachwyciła mnie tak głęboko
i tak bardzo zachęciła do zagłębiania się też w inne powieści Henryka Sienkiewicza,
że następnego lata już podczas wakacji nad rzeką i w leśnych ostępach
przeczytałam z zachwytem całą Trylogię.
Ale mój zachwyt nad ?Qvo vadis? miał jeszcze jedną odsłonę.
Otóż parę lat później w grudniowe, mroźne i ciemne popołudnie
mnóstwo ludzi zgromadziło się w kaplicy
przy salkach katechetycznych w parafii Św. Szczepana.
Były to czasy, w których w kinach nie było filmów,
które miałyby choćby niewielkie przesłanie o charakterze religijnym.
Tymczasem tłumy ludzi przybyły aby zobaczyć wspaniały film.
Amerykańską ekranizację powieści z Robertem Taylorem w roli Winicjusza
i Deborah Kerr w roli Ligii.
Film zdobył 8 nominacji do Oscara, także w kategorii Najlepszy Film.
Wrażenia po filmie były niesamowite, powrót do domu po projekcji,
w nocy, zimnie i w śniegu jak ?na skrzydłach?.
Dodam tak na marginesie, że film ten ulepszony cyfrowo jest aktualnie
dostępny dla wielbicieli dobrego kina.
Na koniec dodam, że czasem gdy jest nam źle,
pomóc może coś bardzo oczywistego, ciekawa historia literacka,
która wprowadzi w inny, także wcale nie łatwy świat.

Kiedyś wrócimy do normalności, wyjdziemy z domu, spotkamy się ze znajomymi, odwiedzimy bliskich i znów krytycznie ( ale może trochę mniej niż dotychczas) spojrzymy na to co nas otacza, na nasze miasto, na nasz świat. I zobaczymy znów to co przyczyniło się do dyskomfortu, który gnębi wielu mieszkańców dużych miast w naszym kraju i na świecie. Denerwuje mnie zła jakość powietrza w Krakowie, zabudowywanie każdej najmniejszej powierzchni zielonej, budowanie miasta dla samochodów a nie dla ludzi.
Dlatego też z dużym zainteresowaniem zabrałam się za lekturę książki Beth Gardiner pt. ?Uduszeni?. Autorka jest amerykańską dziennikarką, mieszkającą wraz z mężem i córką w Londynie, mieście, w którym jakość powietrza również nie przedstawia się zadowalająco. Gardiner pisze o różnych miejscach na świecie gdzie problem zanieczyszczenia jest szczególnie istotny i wpływa negatywnie na zdrowie mieszkańców. Problem analizuje w wielu krajach świata: w Indiach, Chinach, USA, także w Polsce. Przedstawia nie tyle skutki zanieczyszczenia powietrza ale raczej przyczyny tego stanu. Należą do nich np. bieda i złe nawyki w Indiach, ogromny i niezwykle szybki rozwój przemysłu w Chinach, także uzależnienie gospodarki Polski od węgla. Do zanieczyszczeń w wymiarze globalnym przyczyniają się wielkie farmy rolnicze i rabunkowa gospodarka ogromnych portów kontenerowych, gdzie przywożone są towary z całego świata, potem rozprowadzane wielkimi ciężarówkami po USA.
Książka pomimo, że ma kształt dogłębnej analizy jest przede wszystkim sprawozdaniem z podróży autorki i jej rozmów z naukowcami oraz zwykłymi ludźmi, którzy żyją w tym zatrutym świecie. Czyta się ją jak ciekawą relacje z wielu miejsc. Na koniec opowieść o Berlinie, mieście, które stara się jako jedno z niewielu ograniczać transport samochodów osobowych ( jest ich tu wyjątkowo mało, centrum miasta jest od nich całkiem wolne). Jednocześnie istnieje wspaniale działający transport publiczny oraz najbardziej popularne poruszanie się na rowerze. Dzięki temu jakość powietrza w mieście jest jego wielkim atutem. Miasto odbudowywane po latach komunizmu kieruje się zasadą, że ma być miejscem przede wszystkim dla ludzi a nie tylko dla samochodów.

Krakowianka

uduszeni

 Seria książek ,,Ullyssess Moore? opowiada
o przygodach nastolatków Jasona, Julii i Ricka.
Paczkę przyjaciół spotyka wiele przygód,
większość z nich przeżywają za ?wrotami czasu?,
drzwiami przenoszącymi każdego,
kto przez nie przejdzie do czegoś w rodzaju innego świata poza czasem.
Seria obejmuje czternaście tomów
z czego każdy w większym lub mniejszym stopniu,
jest powiązany z innymi.
Na kartach tych książek rozgrywają się trzy historie.
Pierwsza od pierwszego tomu do szóstego,
druga od siódmego do dwunastego,
i trzecia od trzynastego do piętnastego.
Każdą z historii można czytać oddzielnie.
Jednak większą frajdę daje przeczytanie całości serii.
Do całego uniwersum, można także zaliczyć serie ?Sklepik Okamgnienie?.
Fabuła jest wciągająca i ciekawa,
a opisy innych kultur w dawnych czasach wypadają cudownie.
Postacie są ciekawe i da się je darzyć sympatią.
Świetnie wypada zgranie fantastyki z naszym światem.
Osobiście uważam, tę serie książek za ciekawą historię,
i wciągającą rozrywkę.

recenzja

 

 

Teatr w szkole!

Rozkład dzwonków

 • 0 7.30 -  8.15
 • 1 8.20 -  9.05
 • 2 9.15 - 10.00
 • 3 10.10 - 10.55
 • 4 11.10 - 11.55
 • 5 12.05 - 12.50
 • 6 13.00 - 13.45
 • 7 14.05 - 14.50

Kalendarz roku szkolnego

 • Boże Narodzenie: 21.12.2020 - 3.01.2021
 • Ferie zimowe: 4.01.2021 - 15.01.2021
 • Rekolekcje wielkopostne: 24 - 26; 29 - 31.03.2021
 • Wielkanoc: 1.04 - 6.04.2021
 • Zakończenie roku szkolnego: 25.06.2021
 • Dni wolne od zajęć dydaktycznych: 1 i 11.11.2020; 3,4.06.2021

Harmonogram zebrań rodziców

 • 25 września 2020
 • 13 listopada 2020
 • 15 stycznia 2021
 • 12 marca 2021
 • 28 maja 2021

logotyp program uczymy dzieci programowac

Programy profilaktyczne

www.opoka.org.pl

www.opoka.org.pl

ud logo

Ważne telefony

Początek strony