czytelnictwo19 20

NAJLEPSI CZYTELNICY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

KLASY I – III

I A

I. Kasia Żurek (34) & Nina Kosowska (32)
II.Tadzio Adamczewski (26)
III. Weronika Pałka (17)

I B

I.Nina Śliwa (21)
II.Agatka Sujka (15)
III. Julia Miazga (13)

II A

I. Bartek Pieńkowski (30)
II. Madzia Langer (21)
III. Szymon Sobkowicz (20)
Wyróżnienia: Marysia Malinowska, Amelka Dygutowicz, Bartosz Krawczyk

II B

I. Helenka Fryźlewicz (22)
II. Zosia Szaporów (20)
III. Dominika Ślęczka (13) & Tosia Gierałt (13)

III A

I. Karolina Ziomek (13)
II.Karol Płaskonka (12)
III. Basia Zielińska (10)

III B

I.Róża Frączek (52)
II. Jagna Bober (39)
II. Kornelka Latko (14) & Weronika Marzec (14) & Zosia Pomykała (14) & Jaś Boryczka (13)

NAJLEPSI W KLASACH I – III
I. Róża Frączek III B ( 52)
II. Jagna Bober III B (39)
III. Kasia Żurek I A (34) & Nina Kosowska (32) & Bartek Pieńkowski (30)

czytelnictwo18 19


IV A

I. Madzia Ratyńska (16)
II. Marta szarkowska (10)

IV B

I. Iga Czwartek (32)
II. Ewa Miszalska-Jamka (19)
III. Basia Zając (10)

V A

I. Agnieszka Sołtys (29)
II. Szymon Gakan (27)
III. Madzia Prządo & Mikołaj Nizio (16)

V B

I. Amelka Ziętkiewicz (48)
II. Tosia Biedroń (44)
III. Ania Rybak (19)

VI A

I. Tosia Czyba 31
II. Maja Łoziak (29)
III. Patrycja Świder (28) & Karol Mirecki (26)
Wyróżnienia: Klara Rokosz-Kuczyńska (19) & Michasia Gierałt (18)

VI B

I. Natalia Frączek (10)

VII A

I. Karolina Porąbka (13)

VII B
I. Szymon Prostacki (19)
II. Julian Sass-Gustkiewicz (17)

VIII A

I. Dawid Kulas (19)
II. Kacper Kurdziel (11)

VIII C

I. Michalina Dębska (26)

NAJLEPSI W KLASACH IV – VIII
I. Amelka Ziętkiewicz V B (48)
II. Tosia Biedroń (44)
III. Iga Czwartek (32) & Tosia Czyba (31)

NAJLEPSI CZYTELNICY W GIMNAZJUM
I. Paweł Pałka (20)
II. Bartosz Banach (15)
III. Marcelina Bogdaniuk (11)

NAJLEPSI CZYTELNICY W LICEUM
I. Anna Gąsienica-Marcinowska (22)
II.Wiktoria Bieniek (21) & Magdalena Gołosińska (21)
III.Estera Jęcek (20)

 

 

 

 

"Staram się, aby słowa w moich wierszach odetchnęły. Może nie mają u mnie takiej frajdy, jak u innych poetów, ale przynajmniej nie czują się wykorzystywane." Wojciech Bonowicz

Centrum Kopernika do Badań Interdyscyplinarnych to instytucja powołana w 2008 roku przez Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Zajmuje się badaniami naukowymi, także popularyzacją nauki oraz edukacją. W jej ramach realizuje projekt Nauka Czytania.

„Lekcje Czytania” to warsztaty, podczas których uczniowie spotykają się z prowadzącym, zazwyczaj naukowcem, filozofem lub tłumaczem, aby podyskutować na temat krótkiej lektury.

Właśnie w tym projekcie wzięły udział dzieci z klas I naszej szkoły podstawowej. Gościliśmy poetę i publicystę Wojciecha Bonowicza, który w prosty, dostosowany do percepcji dzieci, sposób realizował trudny temat: Julian Tuwim „Lokomotywa” - Między onomatopeją a podmiotem lirycznym. O częściach składowych wiersza.

Pan Wojciech jest autorem wierszy ale napisał także nominowaną do Nagrody Literackiej Nike biografię pt. "Tischner". Na spotkaniu z dziećmi w ciekawy sposób interpretował wiersz „Lokomotywa”, wyjaśniał jak należy w ogóle czytać wiersze. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na pytania i wykazywały duże zainteresowanie prowadzonym na „wesoło” tematem lekcji.

Warto w tym miejscu rekomendować odbywający się co roku pod koniec maja Copernicus Festival. W tym roku gośćmi głównymi Festiwalu są: filozof Charles Taylor, lingwistka Elżbieta Tabakowska, językoznawca Jerzy Bralczyk, fizyk Paul Davies a tematem tej edycji festiwalu jest "Język".

p. I. Szczerbowska

 1

 

Antoni Ferdynand Ossendowski to postać niezwykle interesująca w dziejach polskiej literatury, nauki i historii. Pisarz, podróżnik, naukowiec. Jego książki w okresie międzywojennym były tak popularne, jak twórczość Henryka Sienkiewicza.
Po II wojnie rozpoczęła się "czystka" wszelkiej jego twórczości i działalności, książki Ossendowskiego zostały wycofane z bibliotek i spalone.

0ssendowski 2

Co się stało takiego, że twórczość tak ciekawego autora została skazana na zapomnienie?
Powodem takiego postępowania władz polskich i szczególnej nienawiści ze strony władz radzieckich była jedna książka, wydany w 1930 roku „Lenin”. Autor przedstawił prawdę o wodzu rewolucji październikowej oraz całe zbrodnicze oblicze komunizmu. Zburzył na zawsze oblicze „wielkiego” i „szlachetnego” wodza rewolucji, jakim chciał być widziany Lenin. Książka została przetłumaczona na wiele języków, stała się też powodem wyroku, jaki na autora wydały sowieckie władze ze Stalinem na czele. Już w styczniu 1945 roku kiedy na tereny naszego kraju zaczęła wkraczać Armia Czerwona wraz z oficerami NKWD rozpoczęto usilne poszukiwania pisarza. Być może szczęściem w nieszczęściu był fakt, że autor zmarł 1 stycznia 1945 roku przed nadejściem wojsk radzieckich.

Antoni od najmłodszych lat uwielbiał podróże, był żądny przygód. Podczas wakacji pracował na rosyjskich statkach handlowych i odbywał pierwsze dalekie podróże między innymi do Indii, Japonii, na Sumatrę.

Ossendowski 3
Nie zaniedbywał jednak swego rozwoju naukowego. Po ukończeniu gimnazjum studiował nauki techniczne i matematyczno-przyrodnicze w Tomsku i Sankt Petersburgu oraz chemię na paryskiej Sorbonie. Potem prowadził min. badania geologiczne w Mandżurii. W 1915 wyjechał do Rosji, tam zastał go wybuch rewolucji październikowej. Pisarz opowiedział się po stronie „białych”, co po ich klęsce zmusiło go do spektakularnej ucieczki z Rosji. Ścigany przez bolszewików, przez Mongolie wrócił do kraju. Swoje dramatyczne przeżycia opisał w książce „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów”. Należała ona, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, do jego najpopularniejszych utworów.
W 1922 Ossendowski zamieszkał w Warszawie i poświęcił się pracy literackiej. Pisał przede wszystkim książki oparte na swoich podróżniczych doświadczeniach, pełne przygód i ciekawych obserwacji z życia. Książki dla dorosłych i młodzieży.
W 1936 został uhonorowany najwyższym polskim wyróżnieniem literackim – Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury.

Bibliografia:
Marek Borucki – Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat
Andrzej Fedorowicz - Słynne ucieczki Polaków

DRODZY CZYTELNICY!
ZAPRASZAMY WAS DO LEKTURY POWIEŚCI, KSIĄŻEK PODRÓŻNICZYCH I HISTORYCZNYCH TEGO CIEKAWEGO AUTORA, MAMY ICH W BIBLIOTECE CAŁKIEM SPORO! SZCZEGÓLNIE POLECAMY REPLINT WYDANEGO W 1930 ROKU PRZEZ WYDAWNICTWO POLSKIE R.WEGNERA "LENINA".

Ossendowski 1

 

W tym roku pod koniec października odbyły się w Krakowie już XXII Targi Książki. To międzynarodowa impreza gromadząca wydawców z całej Polski oraz wielbicieli literatury z Krakowa i okolic. W tym roku na targach nasza szkoła była reprezentowana przez najlepszych czytelników z klas V i VI szkoły podstawowej.
Na targach oprócz wspaniałej możliwości kontaktu z ulubionymi książkami oraz okazji zapoznania się z nowościami literatury polskiej i światowej, największą atrakcją są spotkania z autorami. Często odwiedzający targi udają się tam przede wszystkim po to aby spotkać swego ulubionego pisarza i mieć możliwość porozmawiania z nim. My również podczas wyprawy na targi spotkaliśmy się z kilkoma ciekawymi autorami.
Pani Beata Andrzejczuk jest autorką słynnej serii książek pt. „Pamiętnik nastolatki”, do tej pory ukazało się 14 tomów książki, ale do cyklu należą jeszcze 3 tomy „Tajemnicy Jacoba”. Pan Kazimierz Szymeczko jest współautorem ciekawej serii książek pt. „Zdarzyło się w Polsce”, szczególnie polecamy, wydany z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, tom pt. „Odzyskana niepodległość”. Pisarz jest także autorem wielu znajdujących się również w księgozbiorze naszej biblioteki powieści dla młodzieży np. „Tetrus”, „Fałszerze w sieci”, „Święty w kapeluszu”. Literaturę dla najmłodszych reprezentuje zawsze obecna na targach pani Wioletta Piasecka. Pani Wioletta jest autorką ponad 40 baśni i bajek, obecnie specjalizuje się w literaturze o charakterze patriotycznym min. „Ignaś. Opowieści patriotyczne”. Inne znane jej książeczki dla dzieci to: „Mała Cyganeczka” oraz „Zagadki piłkarskie”. Oczywiście nigdy na targach nie brakuje znanego podróżnika pana Wojciecha Cejrowskiego. Pan Wojtek może nie publikuje dużo, za to zawsze jest obecny na targach i chętnie rozmawia z czytelnikami i rozdaje autografy w zamian za „Ojcze nasz”.
Pobyt na targach jest naprawdę bardzo ciekawy. Wróciliśmy obładowani literaturą i materiałami wydawniczymi, przekonani o tym, że książki „trzymają się dobrze”!

p. Iwona Szczerbowska

targi1

targi2

targi3

targi4

targi5

targi6

 

 

 

W piątek 4 marca 2016 roku nastąpiło otwarcie nowej biblioteki szkolnej.

otwarcie biblioteki1Drodzy Czytelnicy!
Mamy nową BIBLIOTEKĘ. Mieści się na 2 poziomach.
Na dole ustawiony został księgozbiór wszystkich 3 szkół. Tam też znajduje się  WYPOŻYCZALNIA. Na parterze umieszczona będzie również mała czytelnia, dla osób wybierających książki do pożyczania.
Na piętrze znajduje się  CZYTELNIA GŁÓWNA. Liczba miejsc w czytelni jest ograniczona.
Chcemy  aby biblioteka była miejscem ciszy, spokojnego wykonywania prac domowych, czytania, także odpoczynku po trudach dnia w szkole.
Biblioteka ma być przeznaczona dla wszystkich UCZNIÓW: maturzystów, którzy czekają na swoje zajęcia, gimnazjalistów mających czas i chcących go spędzić z książką, uczniów szkoły podstawowej w ciszy oczekujących na przyjście rodziców.
Nie będziemy mieć tzw. kącika zabaw, toteż uczniowie przychodzący do biblioteki będą proszeni o właściwe zachowanie i szacunek dla osób, które do swoich działań potrzebują ciszy i spokoju.

WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW ZAPRASZAMY I LICZYMY NA OWOCNĄ WSPÓŁPRACĘ!
p. Iwona Szczerbowska i p. Anna Wątroba
  

niepodleglosc b 1

Oleandry - dziś mała, długa na 500 metrów uliczka w Krakowie, weszły do historii 6 sierpnia 1914 roku, o godzinie 3 rano. Choć od krakowskiego Rynku oddalone są zaledwie o około półtora kilometra, w granice miasta Oleandry włączone zostały zaledwie cztery lata wcześniej, wraz z całym Półwsiem Zwierzynieckim i wielkimi Błoniami, na których wypasano krowy, ale też chętnie organizowano ćwiczenia i defilady (w 1809 roku taką defiladę odbierał na Błoniach książe Józef Poniatowski, a w 1849 car Mikołaj I, wyprawiający swe wojska na Węgry). Bliskość Błoń była powodem, dla którego to właśnie na Oleandrach usadowili się strzelcy przygotowywani pod komendą Józefa Piłsudskiego do zbrojnej walki o Polskę. Zajęli budynki po Wystawie Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym, zorganizowanej właśnie w tym miejscu w roku 1912. Wtedy zapewne zasadzone tam krzewy oleandrów dały nazwę późniejszej ulicy. Komendant Piłsudski rezydował najczęściej w kawiarni Esplanada na rogu niedalekiej ulicy Krupniczej i Podwala. W tej atmosferze młodopolskiego Krakowa, kawiarni, teatrzyków, pięknych kwiatów, zaraz obok swojskich krów na Błoniach, pod Kopcem Kościuszki, tworzyło się piersze ochotnicze wojsko walczące o drodzenie Rzeczypospolitej.
Andrzej Nowak: "Niepodległa" 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę

 

100 Rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj to wielkie święto dla każdego Polaka. Z tej okazji ukazało się wiele publikacji zaróno dla dzieci jak i dla dorosłych. Mamy je w bibliotece! Zapraszamy do lektury!

Książki dla dzieci

A.Skowrońska - "Alfabet niepodległości"
M. Strękowska-Zaręba - "Polscy Superbohaterowie. Marszałek Józef Piłsudski"
"Zdarzyło się w Polsce. Odzyskana niepodległość"
M. Kędzierska-Zaporowska - "Baśka Murmańska"
W. Piasecka - "Ignaś. Opowieści patriotyczne"
D. Dominik- Stawicka - "Michałek i skarb szwoleżerów"

Książki dla starszych Czytelników

A. Nowak - "Niepodległa" 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę"
J. Wieliczka-Szarkowa - "1918. Polonia Restituta. 100 rocznica odzyskania Niepodległości" & "Józef Piłsudski 1867-1935. Wszystko dla Niepodległej"
T.A. Kisielewski - "Piłsudski, Dmowski i Niepodległość. Osobno ale razem"
P. Nehring - "Zapomnieni żołnierze niepodległości"

niepodleglosc b2

niepodleglosc b3

niepodleglosc b4

W tym roku podobnie jak ubiegłym, biblioteka szkolna proponuje dzieciom z klas I – III KONKURSY KRZYŻÓWKOWE. Dzieci w wolnym czasie rozwiązują w bibliotece lub w domu krzyżówki albo odpowiadają na pytania dotyczące znanych postaci z historii Polski: marszałka Józefa Piłsudskiego, Witolda Pileckiego. Dla tych, którzy rozwiązali już 10 krzyżówek biblioteka przygotowała nagrody. Dzieci, które biorą udział w konkursie jest obecnie 43 osoby. W każdej chwili do konkursu może dołączyć kolejny chętny! Serdecznie zapraszamy!
A teraz przedstawiamy tych, którzy jako pierwsi rozwiązali 10 krzyżówek!
I. Dominika Ślęczka
II. Weronika Marzec
III. Oriana Zbroja
…………………………..
IV. Helenka Fryźlewicz
V. Jagna Bober
VI. Zosia Kulak
VII. Tosia Gierałt
VIII. Kornelia Latko
IX. Amelka Dygutowicz
X. Amelka Micherda
XI. Weronika Marzec (druga porcja krzyżówek)
XII. Madzia Kubiakowska
XIII. Helenka Fryżlewicz (druga porcja krzyżówek)
XIV. Karolina Ziomek

k krzyzowkowy 1

k krzyzowkowy 2

k krzyzowkowy 3

czytelnictwo 17 18

SZKOŁA PODSTAWOWA
KLASA I A
I. Bartek Pieńkowski - 32
II. Natalia Borek - 22
III. Klaudia Wajdzik – 19 i Ania Rudkowska - 19

KLASA I B
I. Maciek Rybak - 29
II. Marcelinka Kwiatkowska - 26
III. Klara Kołacz - 25
Wyróżnienie: Zosia Szaporów – 20 & Helenka Fryźlewicz-17

KLASA II A
I. Amelka Micherda – 28

KLASA II B
I. Jagna Bober – 57
II. Róża Frączek – 37
III. Weronika Marzec – 27
Wyróżnienie: Oriana Zbroja - 23

KLASA III A
I. Nadia Mądel – 39
II. Emilka Kędziora – 23
Wyróżnienie: Aleksander Ziętkiewicz – 14

KLASA III B
I. Iga Czwartek – 36
II. Basia Zając – 31
Wyróżnienie: Marysia Socha – 15 & Ewa Miszalska – 14

NAJLEPSI W KLASACH I-III
I. JAGNA BOBER
II. NADIA MĄDEL
III. RÓŻA FRĄCZEK & IGA CZWARTEK

KLASA IV A
I. Agnieszka Sołtys – 72
II. Mikołaj Nizio – 23
Wyróżnienie: Madzia Prządo – 19 & Basia Olborska - 14

KLASA IV B
I. Amelka Ziętkiewicz – 89
II. Ania Rybak – 73
III. Justynka Piekarska – 37
Wyróżnienie: Tosia Biedroń – 27 & Julka Rogala – 25

KLASA V A
I. Patrycja Świder – 50
II. Tosia Czyba – 30 & Wiktoria Sobieraj -30
III. Karol Mirecki -26

KLASA V B
I. Natalia Frączek – 19
II. Małgosia Sołtys – 18

KLASA VI A
I. Artur Kawałko – 29
Wyróżnienie: Karolina Porąbka – 17

KLASA VI B
I.Ania Pietrzyk
II. Szymon Prostacki – 11 & Mieszko Pugowski – 11

KLASA VII A
I. Dawid Kulas – 28
Wyróżnienie: Kacper Kurdziel – 16

KLASA VII C
I. Michasia Dębska – 38
Wyróżnienie: Alicja Jagielska

NAJLEPSI W KLASACH IV-VII
I. AMELKA ZIĘTKIEWICZ – 89
II. ANIA RYBAK -73
III. AGNIESZKA SOŁTYS – 72

Najlepsi Czytelnicy w GIMNAZJUM
1.Paweł Pałka II C
2.ex aequo: Gabriela Kufta III B &Julia Więcek II C
3.Pola Sontowska II B

Najlepsi Czytelnicy w LICEUM
I. ESTERA JĘCEK KLASA 1b – 39
II. MARTYNA PIECZARA KLASA 2a – 19
III.ANNA GAWEŁ KLASA 2b – 17

*cyfry przy nazwisku ucznia oznaczają liczbę przeczytanych książek, książki były liczone 4 czerwca 2018

p.KozłowskiPan Karol Kozłowski gości w naszej szkole od wielu lat, właściwie wszyscy uczniowie naszej szkoły podstawowej dobrze go znają. Przychodzi do nas aby recytować dzieciom wesołe wierszyki, które pisze na różne tematy.
I tak w dniu 12 marca o godz. 14 pan Karol pojawił się w naszej szkole, spotkanie odbyło się w czytelni i wzięły w nim udział dzieci z klas I-III przebywające aktualnie w świetlicy. Autor recytował swoje wiersze, opowiadał skąd brały się pomysły na nie, przedstawiał wszystkie swoje książeczki i zachęcał dzieci do ich czytania. A ponieważ pan Karol posiada ogromną dozę dowcipu, było więc bardzo wesoło.
Dowiedzieliśmy się, że autor szczególnie jako podmiot swojego pisarstwa upodobał sobie zwierzęta, które także i dzieci darzą wielką sympatią.
Najpopularniejszą chyba książeczką, cieszącą się zainteresowaniem dzieci na spotkaniu był „Znajdek” – opowieść o kotku, którego cechy i przygody nawiązywały do prawdziwego kota pana Karola. Kot ten został przez syna pisarza, przyniesiony ze schroniska i do tej do tej pory jest ważnym domownikiem w jego rodzinie. Nie jest to jednak zwykły kot, jest bardzo mądry trochę niesforny, ale zawsze wie jak o siebie zadbać.

Rozwiązanie  konkursu

1. Julia Wyka kl. 3 b G Ja Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi, Panie Boże, dopomóż i niewinna Męka Syna Jego.
(Tadeusz Kościuszko, 24 III 1794)

Skończył się Rok 2017 ustanowiony przez UNESCO na całym świecie i uchwalony przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Rokiem Tadeusza Kościuszki. Odbyło się wiele wydarzeń dotyczących wielkiego Polaka w kraju i za granicą.

A oto wyniki konkursu bibliotecznego:
SP
I miejsce w kategorii: Największe dokonania Tadeusza Kościuszki – MILAN KITA KL.VI A
3 I  miejsca  ex aequo w kategorii: Praca plastyczna przedstawiającą postać Tadeusza Kościuszki lub miejsca czy zdarzenia z nim związane – KASIA SZCZERBIŃSKA    KL.V B KLARA ROKOSZ-KUCZYŃSKA KL. V A  EMILKA MIĘTUS KL. V A
Wyróżnienie: Zosia Matysiak Kl. V A

 G i LO
I miejsce  w kategorii: Praca plastyczna przedstawiającą postać Tadeusza Kościuszki lub miejsca czy zdarzenia z nim związane – JULIA WYKA KL. 3 B (praca Julii po lewej stronie)

SERDECZNE GRATULACJE DLA ZWYCIĘZCÓW

p. I. Szczerbowska i p. A. Wątroba

Uczniowie1Jak mawiał Kartezjusz: „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”.
Korzystając ze sposobności spotkania również z tymi żyjącymi autorami, udaliśmy się grupą, pod opieką Pań Bibliotekarek, na XXI. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: od tematyki religijnej w trakcie spotkania z o. Leonem Knabitem, na książkach podróżniczych skończywszy. Właśnie ta tematyka najbardziej przypadła mi do gustu, a rozmowa ze znanym podróżnikiem i dziennikarzem Wojciechem Cejrowskim tylko wzmocniła moją chęć poszerzania wiedzy o świecie. Młodszych czytelników zainspirowała obecność znanych i lubianych pisarzy książek dla dzieci, jak Barbara Gawryluk, Wioletta Piasecka, Joanna Krzyżanek, czy też Martin Widmark – twórca serii opowiadań kryminalnych, intrygujących wszystkich czytelników, niezależnie od wieku.


Tych kilka godzin spędzonych w przyjemnej atmosferze było miłym początkiem weekendu, a skompletowane w trakcie wyjścia kolorowe zakładki będą nam służyć w długie zimowe wieczory spędzone z ciekawą książką.

Zofia

Rozkład dzwonków

 • 0 7.30 –  8.15
 • 1 8.20 –  9.05
 • 2 9.15 – 10.00
 • 3 10.10 – 10.55
 • 4 11.10 – 11.55
 • 5 12.05 – 12.50
 • 6 13.00 – 13.45
 • 7 14.05 – 14.50

Kalendarz roku szkolnego

Dni wolne od zajęć: 1.11; 11.11; 1.05; 11.06
Zakończenie roku szkolnego: 26.06.20

Harmonogram zebrań rodziców

 • 19 września 2019
 • 14 listopada 2019
 • 23 stycznia 2020
 • 12 marca 2020
 • 21 maja 2020

logotyp program uczymy dzieci programowac

Programy profilaktyczne

www.opoka.org.pl

ud logo

Ważne telefony

Początek strony