niepodleglosc b 1

Oleandry - dziś mała, długa na 500 metrów uliczka w Krakowie, weszły do historii 6 sierpnia 1914 roku, o godzinie 3 rano. Choć od krakowskiego Rynku oddalone są zaledwie o około półtora kilometra, w granice miasta Oleandry włączone zostały zaledwie cztery lata wcześniej, wraz z całym Półwsiem Zwierzynieckim i wielkimi Błoniami, na których wypasano krowy, ale też chętnie organizowano ćwiczenia i defilady (w 1809 roku taką defiladę odbierał na Błoniach książe Józef Poniatowski, a w 1849 car Mikołaj I, wyprawiający swe wojska na Węgry). Bliskość Błoń była powodem, dla którego to właśnie na Oleandrach usadowili się strzelcy przygotowywani pod komendą Józefa Piłsudskiego do zbrojnej walki o Polskę. Zajęli budynki po Wystawie Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym, zorganizowanej właśnie w tym miejscu w roku 1912. Wtedy zapewne zasadzone tam krzewy oleandrów dały nazwę późniejszej ulicy. Komendant Piłsudski rezydował najczęściej w kawiarni Esplanada na rogu niedalekiej ulicy Krupniczej i Podwala. W tej atmosferze młodopolskiego Krakowa, kawiarni, teatrzyków, pięknych kwiatów, zaraz obok swojskich krów na Błoniach, pod Kopcem Kościuszki, tworzyło się piersze ochotnicze wojsko walczące o drodzenie Rzeczypospolitej.
Andrzej Nowak: "Niepodległa" 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę

 

100 Rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj to wielkie święto dla każdego Polaka. Z tej okazji ukazało się wiele publikacji zaróno dla dzieci jak i dla dorosłych. Mamy je w bibliotece! Zapraszamy do lektury!

Książki dla dzieci

A.Skowrońska - "Alfabet niepodległości"
M. Strękowska-Zaręba - "Polscy Superbohaterowie. Marszałek Józef Piłsudski"
"Zdarzyło się w Polsce. Odzyskana niepodległość"
M. Kędzierska-Zaporowska - "Baśka Murmańska"
W. Piasecka - "Ignaś. Opowieści patriotyczne"
D. Dominik- Stawicka - "Michałek i skarb szwoleżerów"

Książki dla starszych Czytelników

A. Nowak - "Niepodległa" 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę"
J. Wieliczka-Szarkowa - "1918. Polonia Restituta. 100 rocznica odzyskania Niepodległości" & "Józef Piłsudski 1867-1935. Wszystko dla Niepodległej"
T.A. Kisielewski - "Piłsudski, Dmowski i Niepodległość. Osobno ale razem"
P. Nehring - "Zapomnieni żołnierze niepodległości"

niepodleglosc b2

niepodleglosc b3

niepodleglosc b4

W tym roku podobnie jak ubiegłym, biblioteka szkolna proponuje dzieciom z klas I – III KONKURSY KRZYŻÓWKOWE. Dzieci w wolnym czasie rozwiązują w bibliotece lub w domu krzyżówki albo odpowiadają na pytania dotyczące znanych postaci z historii Polski: marszałka Józefa Piłsudskiego, Witolda Pileckiego. Dla tych, którzy rozwiązali już 10 krzyżówek biblioteka przygotowała nagrody. Dzieci, które biorą udział w konkursie jest obecnie 43 osoby. W każdej chwili do konkursu może dołączyć kolejny chętny! Serdecznie zapraszamy!
A teraz przedstawiamy tych, którzy jako pierwsi rozwiązali 10 krzyżówek!
I. Dominika Ślęczka
II. Weronika Marzec
III. Oriana Zbroja
…………………………..
IV. Helenka Fryźlewicz
V. Jagna Bober
VI. Zosia Kulak
VII. Tosia Gierałt
VIII. Kornelia Latko
IX. Amelka Dygutowicz
X. Amelka Micherda
XI. Weronika Marzec (druga porcja krzyżówek)
XII. Madzia Kubiakowska
XIII. Helenka Fryżlewicz (druga porcja krzyżówek)
XIV. Karolina Ziomek

k krzyzowkowy 1

k krzyzowkowy 2

k krzyzowkowy 3

czytelnictwo 17 18

SZKOŁA PODSTAWOWA
KLASA I A
I. Bartek Pieńkowski - 32
II. Natalia Borek - 22
III. Klaudia Wajdzik – 19 i Ania Rudkowska - 19

KLASA I B
I. Maciek Rybak - 29
II. Marcelinka Kwiatkowska - 26
III. Klara Kołacz - 25
Wyróżnienie: Zosia Szaporów – 20 & Helenka Fryźlewicz-17

KLASA II A
I. Amelka Micherda – 28

KLASA II B
I. Jagna Bober – 57
II. Róża Frączek – 37
III. Weronika Marzec – 27
Wyróżnienie: Oriana Zbroja - 23

KLASA III A
I. Nadia Mądel – 39
II. Emilka Kędziora – 23
Wyróżnienie: Aleksander Ziętkiewicz – 14

KLASA III B
I. Iga Czwartek – 36
II. Basia Zając – 31
Wyróżnienie: Marysia Socha – 15 & Ewa Miszalska – 14

NAJLEPSI W KLASACH I-III
I. JAGNA BOBER
II. NADIA MĄDEL
III. RÓŻA FRĄCZEK & IGA CZWARTEK

KLASA IV A
I. Agnieszka Sołtys – 72
II. Mikołaj Nizio – 23
Wyróżnienie: Madzia Prządo – 19 & Basia Olborska - 14

KLASA IV B
I. Amelka Ziętkiewicz – 89
II. Ania Rybak – 73
III. Justynka Piekarska – 37
Wyróżnienie: Tosia Biedroń – 27 & Julka Rogala – 25

KLASA V A
I. Patrycja Świder – 50
II. Tosia Czyba – 30 & Wiktoria Sobieraj -30
III. Karol Mirecki -26

KLASA V B
I. Natalia Frączek – 19
II. Małgosia Sołtys – 18

KLASA VI A
I. Artur Kawałko – 29
Wyróżnienie: Karolina Porąbka – 17

KLASA VI B
I.Ania Pietrzyk
II. Szymon Prostacki – 11 & Mieszko Pugowski – 11

KLASA VII A
I. Dawid Kulas – 28
Wyróżnienie: Kacper Kurdziel – 16

KLASA VII C
I. Michasia Dębska – 38
Wyróżnienie: Alicja Jagielska

NAJLEPSI W KLASACH IV-VII
I. AMELKA ZIĘTKIEWICZ – 89
II. ANIA RYBAK -73
III. AGNIESZKA SOŁTYS – 72

Najlepsi Czytelnicy w GIMNAZJUM
1.Paweł Pałka II C
2.ex aequo: Gabriela Kufta III B &Julia Więcek II C
3.Pola Sontowska II B

Najlepsi Czytelnicy w LICEUM
I. ESTERA JĘCEK KLASA 1b – 39
II. MARTYNA PIECZARA KLASA 2a – 19
III.ANNA GAWEŁ KLASA 2b – 17

*cyfry przy nazwisku ucznia oznaczają liczbę przeczytanych książek, książki były liczone 4 czerwca 2018

p.KozłowskiPan Karol Kozłowski gości w naszej szkole od wielu lat, właściwie wszyscy uczniowie naszej szkoły podstawowej dobrze go znają. Przychodzi do nas aby recytować dzieciom wesołe wierszyki, które pisze na różne tematy.
I tak w dniu 12 marca o godz. 14 pan Karol pojawił się w naszej szkole, spotkanie odbyło się w czytelni i wzięły w nim udział dzieci z klas I-III przebywające aktualnie w świetlicy. Autor recytował swoje wiersze, opowiadał skąd brały się pomysły na nie, przedstawiał wszystkie swoje książeczki i zachęcał dzieci do ich czytania. A ponieważ pan Karol posiada ogromną dozę dowcipu, było więc bardzo wesoło.
Dowiedzieliśmy się, że autor szczególnie jako podmiot swojego pisarstwa upodobał sobie zwierzęta, które także i dzieci darzą wielką sympatią.
Najpopularniejszą chyba książeczką, cieszącą się zainteresowaniem dzieci na spotkaniu był „Znajdek” – opowieść o kotku, którego cechy i przygody nawiązywały do prawdziwego kota pana Karola. Kot ten został przez syna pisarza, przyniesiony ze schroniska i do tej do tej pory jest ważnym domownikiem w jego rodzinie. Nie jest to jednak zwykły kot, jest bardzo mądry trochę niesforny, ale zawsze wie jak o siebie zadbać.

Rozwiązanie  konkursu

1. Julia Wyka kl. 3 b G Ja Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi, Panie Boże, dopomóż i niewinna Męka Syna Jego.
(Tadeusz Kościuszko, 24 III 1794)

Skończył się Rok 2017 ustanowiony przez UNESCO na całym świecie i uchwalony przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Rokiem Tadeusza Kościuszki. Odbyło się wiele wydarzeń dotyczących wielkiego Polaka w kraju i za granicą.

A oto wyniki konkursu bibliotecznego:
SP
I miejsce w kategorii: Największe dokonania Tadeusza Kościuszki – MILAN KITA KL.VI A
3 I  miejsca  ex aequo w kategorii: Praca plastyczna przedstawiającą postać Tadeusza Kościuszki lub miejsca czy zdarzenia z nim związane – KASIA SZCZERBIŃSKA    KL.V B KLARA ROKOSZ-KUCZYŃSKA KL. V A  EMILKA MIĘTUS KL. V A
Wyróżnienie: Zosia Matysiak Kl. V A

 G i LO
I miejsce  w kategorii: Praca plastyczna przedstawiającą postać Tadeusza Kościuszki lub miejsca czy zdarzenia z nim związane – JULIA WYKA KL. 3 B (praca Julii po lewej stronie)

SERDECZNE GRATULACJE DLA ZWYCIĘZCÓW

p. I. Szczerbowska i p. A. Wątroba

Uczniowie1Jak mawiał Kartezjusz: „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”.
Korzystając ze sposobności spotkania również z tymi żyjącymi autorami, udaliśmy się grupą, pod opieką Pań Bibliotekarek, na XXI. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: od tematyki religijnej w trakcie spotkania z o. Leonem Knabitem, na książkach podróżniczych skończywszy. Właśnie ta tematyka najbardziej przypadła mi do gustu, a rozmowa ze znanym podróżnikiem i dziennikarzem Wojciechem Cejrowskim tylko wzmocniła moją chęć poszerzania wiedzy o świecie. Młodszych czytelników zainspirowała obecność znanych i lubianych pisarzy książek dla dzieci, jak Barbara Gawryluk, Wioletta Piasecka, Joanna Krzyżanek, czy też Martin Widmark – twórca serii opowiadań kryminalnych, intrygujących wszystkich czytelników, niezależnie od wieku.


Tych kilka godzin spędzonych w przyjemnej atmosferze było miłym początkiem weekendu, a skompletowane w trakcie wyjścia kolorowe zakładki będą nam służyć w długie zimowe wieczory spędzone z ciekawą książką.

Zofia

3 przed wakacjami

1przed wakacjami

3 przed wakacjami

NAJLEPSI  CZYTELNICY W SZKOLE PODSTAWOWEJ
wykres czytelnictwo 2017
KLASY    I – III
         IB
I.    Jagna Bober – 72
II.    Róża Frączek – 66
III.    Madzia Kubiakowska – 20  &   Ksawery Bondal – 18

          II A                                 II B
I.    Marta Szarkowska – 35            I.   Iga Czwartek - 80
II.    Emilka Kędziora – 32             II.  Basia Zając – 41
III.    Nadia Mądel – 27                 III. Iwo Kita - 20
                             
           III A
I.    Agnieszka Sołtys – 93
II.    Gabrysia Wierzbicka – 24
III.    Madzia Prządo – 23  &  Szymon Gakan – 23

          III.B
I.    Ania Rybak – 132
II.    Tosia Biedroń – 41
III.    Julia Rogala – 36
IV.    Amelka Ziętkiewicz – 29
V.    Justynka Piekarska – 24

NAJLEPSI   W  KLASACH  I – III
I.    Ania Rybak  III B  – 132
II.    Agnieszka Sołtys    III A   – 93   
III.    Iga Czwartek II B  - 80


        IV A
I.    Patrycja Świder  - 41
II.    Maja Łoziak  - 30
III.    Zosia Matysiak   - 18    &     Zuzia Machaczka  - 17
  
        IV B
I.    Natalia Frączek – 38
II.    Piotr Janas – 34
III.    Gosia Sołtys – 16

        V A
I.    Artur Kawałko - 47
II.    Karolina Porąbka -      35
III.    Milan Kita - 30
IV.    Weronika Jerzyk – 27
V.    Jaś Żurek – 17

        V B
I.    Mieszko Pugowski – 42
II.    Stefan Szarek – 30
III.    Wojtek Wróbel – 26 & Zosia Brzozowska – 25 & Piotr Ślusarczyk – 24

        VI A
I.    Dawid Kulas – 50
II.    Kacper Kurdziel – 28
III.    Ania Augustyn – 25

        VI B
I.    Tomek Nowak – 20

NAJLEPSI W KLASACH IV – VI
I.    Dawid Kulas VI A – 50
II.    Artur Kawałko V A – 47
III.    Mieszko Pugowski  V B – 42 & Patrycja Świder IV A - 41
Najlepsi czytelnicy w gimnazjum w roku szkolnym 2016/2017


wykres czytelnictwo gim 2017
1.Ignacy Januszek            III C
2.Michał Porąbka             III A
3.Jan Kita                   III A
4.Estera Jęcek               III C
5.Dominik Kaźmierczak        III A
6.Julia Więcek               I C
7.Maurycy Januszek           I B
8.Julia Banach               I C
9.Anna Zagajska              III B
10.Gabriela Kufta            II B

 

czytelnictwo 2017
NAJLEPSI CZYTELNICY W  LICEUM w roku szkolnym 2016/2017
1 A 
I.    Patrycja Krośniak
1 B
I.    Ania Gaweł
2 A
I.    Agnieszka Migas – 55
II.    Joasia Bawor – 23
III.    Gabrysia Pytel – 21
2 B
I.    Marcin Kowalski - 19

 

info: Biblioteka

J.Flanagan-ZwiadowcyBiblioteka szkolna zakończyła działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zostały przeprowadzone 2 konkursy:

1. Konkurs czytelniczy  zat."Nasi ulubieni autorzy książek", w którym udział wzięli i zajęli ex aequo I miejsce:
Dominik Kaźmierczak  kl. III a G
Ignacy Januszek   kl. III c G
Michał Porąbka  kl. III a G

2. Konkurs czytelniczy dla uczniów gimnazjum i liceum "Co to za książka".
Zdjęć i rysunków do konkursu dostarczyli następujący uczniowie:
Gabriela Kufta     IIB G
Patrycja Krośniak  1a LO
Sabina Basiura     1a LO
Antonina Nowak    IIB G
oraz zespół w składzie:
Jan Kita  IIIA G
Ignacy Januszek  IIIC G
Jakub Morga   IIIA G

konk biblioteka gim 3Pierwszy kłania się ten, kto jest lepiej wychowany!
 
Dnia 2 grudnia odbył się finał konkursu ze znajomości zasad dobrego zachowania. Do finału przystąpiły trójki klasowe wyłonione we wcześniejszych eliminacjach w składzie:
Kl. 1A
Pola Sontowska, Barbara Łach, Marta Kapałka
Kl. 1B
Miłosz Nowak, Franciszek Kucia, Dominik Magiera
Kl. 1C
Maria Czachura, Milan Gibiec, Zofia Markuc
Kl. 2A
Zuzanna Sot, Szymon Trzebelecki, Aleksander Mystkowski
Kl. 2B
Radosław Żak, Jadwiga Wołek, Magdalena Rakoczy
Kl. 2C
Olga Hołda, Jagoda Lubicz-Lisowska, Gabriela Karp
Kl. 3A
Aleksandra Konieczny, Zofia Sołtys, Nikodem Oleniacz
Kl. 3B
Anna Zagajska, Kacper Korzycki, Weronika Szybińska
Kl. 3C
Ignacy Januszek, Marcelina Konik, Jan Bator

pilipiuk 2Andrzej Pilipiuk – przedstawiciel polskiej literatury „fantastyczno-historycznej”   ( tak chyba należy nazwać ten nurt literatury), jest autorem niezwykle popularnym wśród polskich młodych czytelników. Pisze bardzo dużo i bardzo ciekawie opowiada o swojej twórczości. Aby to sprawdzić udaliśmy się z zainteresowanymi uczniami gimnazjum do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Rajskiej na spotkanie z autorem.
Pisarz odpowiadał na pytania zadawane mu przez prowadzącego spotkanie dziennikarza oraz zgromadzoną licznie młodzież.  Pilipiuk jest z wykształcenia archeologiem, pisarzem z wyboru. Napisanie książki zajmuje mu 1000-1500 godzin czyli 4-5 miesięcy. Rocznie pisze 2 książki, od dawna współpracując z wydawnictwem Fabryka Słów. Uważa, że najtrudniej było mu napisać pierwszych 10 książek, później już „jakoś leci”.  Jednak przywiązuje dużą wagę do systematyczności pracy, uważa że wysiłek musi być „cykliczny”.

35

Październik to miesiąc szczególnie związany z książką i czytaniem. Po pierwsze - październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Po drugie -  to miesiąc wielkiego święta wszystkich czytających  czyli Międzynarodowe Targi Książki. W tym roku już XX edycja.
Nasi uczniowie – reprezentanci Gimnazjum i Liceum co roku uczestniczą w targach. Wybraliśmy się na targi w piątek i już na wstępie zaskoczyła nas ogromna liczba uczestników, szczególnie grup zorganizowanych. Ale to nie przeszkodziło naszym zamiarom zobaczenia jak najwięcej. Oprócz ogromu stoisk najważniejszych polskich wydawców, najciekawszą formą spotkania z książką były wszelkie atrakcje przygotowane przez wydawców: konkursy, loterie, zabawy naukowe i rozrywkowe a przede wszystkim spotkania z autorami książek. Wśród  wielu pisarzy, autorów jak co roku spotkaliśmy słynnego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego, równie słynnego Benedyktyna z Tyńca, Ojca Leona Knabita oraz autorkę książeczek dla dzieci panią Wiolettę Piasecką. Nasi uczniowie mieli też możliwość porozmawiania ze znaną ze swych wypieków Siostrą Anastazją oraz autorem bestsellerów dla dzieci Andrzejem Maleszką. Dzieci  z klasy III Uczniowie naszej SP, którzy również w tym czasie byli na targach, otrzymali dary książkowe od pana Roberta Gamble, dyrektora wydawnictwa Media Rodzina.
Targi Książki to wspaniała możliwość zapoznania się z nowościami literackimi, spotkania ulubionych autorów książek oraz innych osób również zainteresowanych literaturą. Minusem może tylko jest to, że od pewnego czasu ceny książek na targach nie są już tak konkurencyjne jak kiedyś.

p. Iwona Szczerbowska


Teatr w szkole!

Rozkład dzwonków

 • 0 7.30 –  8.15
 • 1 8.20 –  9.05
 • 2 9.15 – 10.00
 • 3 10.10 – 10.55
 • 4 11.10 – 11.55
 • 5 12.05 – 12.50
 • 6 13.00 – 13.45
 • 7 14.05 – 14.50

Kalendarz roku szkolnego

 • Boże Narodzenie: 23.12.2019 - 6.01.2020
 • Ferie zimowe: 27.01.2020 - 9.02.2020
 • Rekolekcje wielkopostne: 18 - 20.03.2020
 • Wielkanoc: 9.04 - 14.04.2020
 • Zakończenie roku szkolnego: 26.06.2020
 • Wakacje: 27.06.2020- 1.09.2020
 • Dni wolne od zajęć dydaktycznych: 1 i 11.11.2019,1.05.2020, 11.06.2020

Harmonogram zebrań rodziców

 • 19 września 2019
 • 14 listopada 2019
 • 23 stycznia 2020
 • 12 marca 2020
 • 21 maja 2020

logotyp program uczymy dzieci programowac

Programy profilaktyczne

www.opoka.org.pl

ud logo

Ważne telefony

Początek strony