niepodleglosc b 1

Oleandry - dziś mała, długa na 500 metrów uliczka w Krakowie, weszły do historii 6 sierpnia 1914 roku, o godzinie 3 rano. Choć od krakowskiego Rynku oddalone są zaledwie o około półtora kilometra, w granice miasta Oleandry włączone zostały zaledwie cztery lata wcześniej, wraz z całym Półwsiem Zwierzynieckim i wielkimi Błoniami, na których wypasano krowy, ale też chętnie organizowano ćwiczenia i defilady (w 1809 roku taką defiladę odbierał na Błoniach książe Józef Poniatowski, a w 1849 car Mikołaj I, wyprawiający swe wojska na Węgry). Bliskość Błoń była powodem, dla którego to właśnie na Oleandrach usadowili się strzelcy przygotowywani pod komendą Józefa Piłsudskiego do zbrojnej walki o Polskę. Zajęli budynki po Wystawie Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym, zorganizowanej właśnie w tym miejscu w roku 1912. Wtedy zapewne zasadzone tam krzewy oleandrów dały nazwę późniejszej ulicy. Komendant Piłsudski rezydował najczęściej w kawiarni Esplanada na rogu niedalekiej ulicy Krupniczej i Podwala. W tej atmosferze młodopolskiego Krakowa, kawiarni, teatrzyków, pięknych kwiatów, zaraz obok swojskich krów na Błoniach, pod Kopcem Kościuszki, tworzyło się piersze ochotnicze wojsko walczące o drodzenie Rzeczypospolitej.
Andrzej Nowak: "Niepodległa" 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę

 

100 Rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj to wielkie święto dla każdego Polaka. Z tej okazji ukazało się wiele publikacji zaróno dla dzieci jak i dla dorosłych. Mamy je w bibliotece! Zapraszamy do lektury!

Książki dla dzieci

A.Skowrońska - "Alfabet niepodległości"
M. Strękowska-Zaręba - "Polscy Superbohaterowie. Marszałek Józef Piłsudski"
"Zdarzyło się w Polsce. Odzyskana niepodległość"
M. Kędzierska-Zaporowska - "Baśka Murmańska"
W. Piasecka - "Ignaś. Opowieści patriotyczne"
D. Dominik- Stawicka - "Michałek i skarb szwoleżerów"

Książki dla starszych Czytelników

A. Nowak - "Niepodległa" 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę"
J. Wieliczka-Szarkowa - "1918. Polonia Restituta. 100 rocznica odzyskania Niepodległości" & "Józef Piłsudski 1867-1935. Wszystko dla Niepodległej"
T.A. Kisielewski - "Piłsudski, Dmowski i Niepodległość. Osobno ale razem"
P. Nehring - "Zapomnieni żołnierze niepodległości"

niepodleglosc b2

niepodleglosc b3

niepodleglosc b4